02.08.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2017, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.189.2017.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.189.2017.1.JF

W zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 19 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie (pytanie nr 3) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka została powołana do realizacji inwestycji polegającej na budowie kompleksu biurowego (dalej: Inwestycja). Docelowo kompleks ma składać się z kilkunastu budynków o nadrzędnym przeznaczeniu biurowym. Budynki te oferują powierzchnie biurowe z funkcjami uzupełniającymi. Realizacja Inwestycji przebiega etapami. Obecnie Spółka sfinalizowała trzecią fazę Inwestycji polegającą na wybudowaniu dwóch kolejnych budynków (tj. piątego oraz szóstego) o podstawowym przeznaczeniu biurowym, jak również budynku garażu wielopoziomowego, w ramach wyżej wymienionego kompleksu biurowego. Na dzień złożenia niniejszego wniosku wyżej wymienione budynki (piąty i szósty z kolei) biurowe, o nazwach komercyjnych L. (dalej: Budynek), M., jak również budynek garażu wielopoziomowego zostały już ukończone.

Działalność dotycząca zarządzania budynkami

Zgodnie z przyjętą strategią gospodarczą, każdy budynek w ramach Inwestycji po jego ukończeniu jest wydzielany do odrębnego podmiotu (spółki z o.o.), który następnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu tym budynkiem. Poszczególne budynki w ramach Inwestycji mogą bowiem funkcjonować niezależnie od siebie i stanowią w istocie odrębne od siebie przedmioty działalności. Takie rozwiązanie pozwala na oddzielenie działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami od działalności deweloperskiej zapewniające efektywne funkcjonowanie obu niezależnych działalności, ale również zapewnia większą elastyczność właścicielom odnośnie swobodnego dysponowania wynajętymi budynkami w przyszłości. Każdy bowiem wynajęty budynek może stanowić niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Dotychczas wybudowane w ramach I i II fazy realizacji Inwestycji cztery budynki biurowe funkcjonują obecnie w ramach odrębnych spółek z o.o., tj. A. sp. z o.o. (budynek A.), V. sp. z o.o. (budynek V.), B. sp. z o.o. (budynek B.), sp. z o.o. (budynek W.). Natomiast wybudowane w ramach trzeciej fazy budynki biurowe L. i M. oraz budynek garażu wielopoziomowego Spółka zamierza wkrótce przenieść do nowoutworzonych spółek: odpowiednio L. sp. z o.o., M. sp. z o.o. oraz H. sp. z o.o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne