Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.494.2024.2.AK
Skutki podatkowe na gruncie estońskiego CIT z tytułu planowanego podziału przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
1.Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek w przypadku realizacji planowanego podziału przez wydzielenie ZCP ze Spółki dzielonej do Wnioskodawcy,
2.planowany podział przez wydzielenie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty Ryczałtu po stronie Spółki, w szczególności:
- na podstawie 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku oraz
- na podstawie art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków lub też jakiegokolwiek innego podatku dochodowego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 listopada 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym miejsce zarządu w Polsce i prowadzącym działalność w zakresie (…). Spółka jest aktualnie opodatkowana w modelu ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT („Ryczałt”).
W grupie podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą działa także inna spółka kapitałowa również opodatkowana w modelu Ryczałtu („Spółka dzielona”).
Aktualnie planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”) w trybie art. 529 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej k.s.h.) przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na Wnioskodawcę (podział przez wydzielenie). Spółka dzielona w wyniku podziału nie zostanie rozwiązana oraz nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Nie przewiduje się dopłat. Podział przez wydzielenie nastąpi w całości z kapitału zapasowego Spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony w ten sposób, że (i) podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki, (ii) wspólnicy Spółki dzielonej obejmą udziały we Wnioskodawcy (iii) jeśli wartość emisyjna udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty