26.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2017, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.156.2017.1.MZA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.156.2017.1.MZA

Możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem przychodów z najmu części pokoi w lokalu mieszkalnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 lutego 2017 r. (data wpływu 27 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu części pokoi w lokalu mieszkalnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu części pokoi w lokalu mieszkalnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza zakupić ze środków prywatnych mieszkanie w bloku, składające się z kilku pokoi, kuchni oraz łazienki. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać mieszkanie do celów mieszkaniowych. Wnioskodawca planuje również wynająć część pokoi w zakupionym mieszkaniu innym osobom fizycznym (studentom, pracownikom). Wnioskodawca nie będzie bowiem potrzebował wykorzystywać całego mieszkania (kupuje je z myślą o przyszłości a obecnie jeden pokój oraz dostęp do powierzchni wspólnych kuchni i łazienki, w pełni zaspokaja jego potrzeby). W celu wynajmu części pokoi Wnioskodawca nie będzie nawiązywał współpracy z żadnymi wyspecjalizowanymi firmami zajmującymi się pośrednictwem/oferowaniem lokali na wynajem. Wnioskodawca zamierza zamieścić stosowne ogłoszenie wyłącznie na portalach internetowych oraz przekazać informację wśród swoich znajomych. Wnioskodawca nie będzie dokonywał wynajmu okazjonalnego. Wolne pokoje Wnioskodawca chce wynająć zawierając umowy długoterminowe. Wokół czynności wynajmu Wnioskodawca nie będzie organizował żadnego przedsiębiorstwa, w szczególności nie będzie reklamował swoich usług, poszukiwał innych najemców podczas trwania zawartych przez niego umów najmu, ani dążył do osiągania zysków ponad przeciętną wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu wynajmu ma zatem spełniać wyłącznie cele ekwiwalentu za korzystanie z części nieruchomości przez najemcę/najemców. W przypadku wygaśnięcia lub wypowiedzenia zawartych umów najmu, Wnioskodawca zamierza zamieścić stosowne ogłoszenie celem znalezienia nowych osób tak, aby pozostałe pokoje w lokalu mieszkalnym nie pozostawały puste do momentu, w którym Wnioskodawca postanowi wykorzystywać mieszkanie wyłącznie dla siebie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne