12.04.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.108.2017.1.PSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPB1.4511.108.2017.1.PSZ

Jak powinien być obliczony podatek z tytułu hodowli indyków, o których mowa w stanie faktycznym?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2017 r. (data wpływu 14 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działalności polegającej na odchowie indyków jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działalności polegającej na odchowie indyków.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan rolnikiem ryczałtowym, nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej. Posiada Pan grunt o powierzchni 15 ha, na którym prowadzi gospodarstwo rolne. Na terenie gospodarstwa zajmuje się Pan działalnością polegającą na wykonaniu odchowu stada reproduktorów. Odchów stada, polega na wstawieniu piskląt indyków reproduktorów jednodniowych, stanowiących własność podmiotu, z który podpisał Pan kontrakt. Następnie po odchowaniu, są one przetransferowane do właściciela przed osiągnięciem przez indyczkę i indorka dojrzałości reprodukcyjnej, czyli do 30 tygodnia. Za wykonanie odchowu otrzymuje Pan wynagrodzenie na podstawie umowy. Podmiot, z którym popisał Pan umowę jest producentem piskląt i płaci podatek od piskląt towarowych, ze stada odchowywanego w Pana gospodarstwie. Odchów w Pana gospodarstwie jest kosztem innego podmiotu. Nie jest Pana intencją traktowanie odchowu jako działalności rolniczej i zwolnienia z podatku. Przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uwzględnia odchowu reproduktorów indyczych, a tylko tucz drobiu rzeźnego w minimalnym okresie przetrzymywania (2 miesiące). Sprawiedliwym rozwiązaniem, byłoby ustalenie 50% podatku od odchowu indyków reprodukcyjnych. Nadmienia Pan, że podmiot odbierający stado opodatkowany jest podatkiem od piskląt i prowadzi dalej te samo stado, które było odchowywane w Pana gospodarstwie jako stado reproduktorów, gdzie finalnym produktem jest jajko, a następnie pisklę towarowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne