Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2016, sygn. 1462-IPPB6.4510.473.2016.1.AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB6.4510.473.2016.1.AZ
w zakresie skutków podatkowych dotyczących cesji umowy leasingu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących cesji umowy leasingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących cesji umowy leasingu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na oddawaniu na podstawie umów leasingu korzystającym do używania albo używania i pobierania pożytków rzeczy, takich jak maszyny, urządzenia, środki transportu, grunty oraz budynki i budowle (działalność leasingowa). W maju 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu nieruchomości na okres 120 miesięcy ze spółką jawną (w dalszej części Korzystający). Przedmiotem leasingu operacyjnego są budynki biurowe, garaż, hala, budynek portierni oraz wiata magazynowa. Zarówno zapisy umowy, jak i harmonogram w odniesieniu do leasingu budynku spełniają warunki przewidziane przez przepisy u.p.d.o.p, dla umowy leasingu operacyjnego. Wartość końcowa wynosi 46,38% wartości przedmiotu umowy. Obecnie Korzystający planuje wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki komandytowej. Aport obejmie również umowę leasingu nieruchomości, wskutek czego nastąpi zmiana po stronie Korzystającego. Do umowy leasingu nie zostaną wprowadzone jakiekolwiek inne zmiany, poza formalną zmianą strony korzystającej. Wstąpienie nowego podmiotu w prawa i obowiązki dotychczasowego Korzystającego nie zmienia przedmiotu umowy leasingu, czasu jej trwania, wysokości określonych opłat leasingowych, jak również innych praw i obowiązków stron. Zmiana korzystającego nie doprowadzi również do zawarcia nowej umowy. Zawarta przez Wnioskodawcę oraz Korzystającego umowa leasingu nie zawiera żadnych ograniczeń w zakresie zmiany Stron umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty