Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2016, sygn. IPPP2/4512-289/16-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-289/16-2/IZ
Istota dotyczy prawa do zastosowania procedury VAT marża dla sprzedaży samochodu oraz braku podatku przy marży ujemnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z póżn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania procedury VAT marża dla sprzedaży samochodu oraz braku podatku przy marży ujemnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania procedury VAT marża dla sprzedaży samochodu oraz braku podatku przy marży ujemnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dalej: Spółka) jest spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalność Spółki jest dystrybucja zaawansowanych rozwiązań z zakresu informatyki i telekomunikacji, w tym sprzedaż hurtowa i detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania. Prowadzona przez Spółkę działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W grudniu 2013 roku Spółka nabyła używany samochód osobowy (rok produkcji 2005) od podatnika podatku od towarów i usług. Transakcja ta została udokumentowana fakturą VAT, przy czym dostawa towarów była zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w dacie dostawy towarów. Spółka zakupiła przedmiotowy samochód z zamiarem wykorzystywania w bieżącej działalności gospodarczej, czego odzwierciedleniem są dokonywane odpisy amortyzacyjne (Spółka uznała nabyty samochód za środek trwały i wprowadziła go do ewidencji środków trwałych), a także jego późniejszej odsprzedaży. Zamiar późniejszej odsprzedaży nie znalazł odzwierciedlenia w żadnym formalnym dokumencie. Podejmowanie tego rodzaju decyzji stanowi element prowadzonej przez każde przedsiębiorstwo polityki operacyjnej i jej wyrazem są faktycznie podejmowane działania, a nie sformalizowane dokumenty. Spółka nadal wykorzystuje samochód do prowadzenia działalności gospodarczej, ale zgodnie z wcześniejszą decyzją planuje go sprzedać. Cena sprzedaży samochodu ze względu na jego fizyczne zużycie oraz upływ czasu będzie z dużym prawdopodobieństwem niższa od ceny jego nabycia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty