18.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2016, sygn. IPPB4/4511-1547/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1547/15-2/AK

Zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe, gdyż nie uwzględnia ono obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. normy prawnej zawartej w art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl której w przypadku przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich koszty uzyskania przychodów określone w wysokości 50% uzyskanego przychodu, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2015 r. (data wpływu 21 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada tytuł magistra inżyniera bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej. Od marca 2013 r. Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat w biurze projektowym jako Projektant Instalacji Sanitarnych. W ramach zakresu obowiązków i uprawnień wynikających z pełnionego stanowiska Wnioskodawca uczestniczy w procesie projektowania utworów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych w zakresie instalacji obiektów budowlanych. Proces projektowania obejmuje wszystkie fazy powstawania dokumentacji projektowej - od koncepcji do kompletnego projektu architektoniczno-budowlanego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., Nr 0, poz. 462, z późn. zm.) oraz ewentualnie projektu ofertowego i wykonawczego. Każdy projekt wymaga oryginalnego podejścia przy jego wykonywaniu, każdy jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, w związku z tym każdy wykazuje cechy niepowtarzalności niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 Nr 90, poz. 631). W związku z pełnionym stanowiskiem Wnioskodawca twórczo uczestniczy w procesie projektowania rozwiązań instalacyjnych (a tym samym architektonicznych, które są zdeterminowane przez rozwiązania instalacyjne - jak m.in. wygląd elewacji, lokalizacja pomieszczeń, układ funkcjonalny) oraz wykonywania rysunków i opisów technicznych składających się na dokumentację projektową, stając się tym samym współtwórcą całego dzieła w rozumieniu art. 9 przywołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto w każdym egzemplarzu projektu nazwisko Wnioskodawcy widnieje w rubryce Projektant lub Zespół projektowy, co zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy pozwala domniemywać, że Wnioskodawca jest jego twórcą. Biuro projektowe, w którym Wnioskodawca pracuje, prowadzi ewidencję prac projektowych pracowników w postaci miesięcznych kart Ewidencji Czasu Pracy określających, ile godzin pracownik w regulaminowym czasie pracy poświęcił na prace projektowo-twórcze, a ile na niezwiązane z pracą twórczą szkolenia, zwolnienia, urlopy, święta itp. W związku z powyższym karta jest podstawą do określenia, jaka część przychodu pracownika stanowi wynagrodzenie za zbycie praw autorskich do wykonanego w wyniku pracy twórczej dzieła, w stosunku do której mogłaby być zastosowana 50% stawka uzyskania przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne