Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2016, sygn. IBPB-1-1/4510-266/16-1/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-266/16-1/ESZ
w zakresie sposobu i momentu zaliczania do kosztów podatkowych czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 lipca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 26 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu i momentu zaliczania do kosztów podatkowych czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lipca 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu i momentu zaliczania do kosztów podatkowych czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (sp. z o.o.) jest polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce. Przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy są usługi zarządzania nieruchomościami świadczone na zlecenie (PKWiU 68.32). Spółka również prowadzi działalność w zakresie robót remontowo-budowlanych oraz świadczy usługi związane z utrzymaniem terenów utwardzonych i zielonych. W celu właściwej realizacji swojej działalności w czerwcu 2016 r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na 48 miesięcy na samochód osobowy. Zawarta przez spółkę umowa leasingu posiada cechy, o których mowa w art. 17a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej: ustawa o CIT) i określa czynsz inicjalny, raty leasingowe, a także zawiera możliwość wykupu przedmiotu leasingu. Umowa leasingu spełnia warunki przewidziane w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT. Warunkiem doprowadzenia do zawarcia umowy była zapłata czynszu inicjalnego. Czynsz inicjalny miał charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, niezależnej od rat leasingowych. Czynsz inicjalny nie miał charakteru należności z tytułu używania przedmiotu leasingu w określonym czasie. Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, spółka zastosowała uproszczenie polegające na podatkowej klasyfikacji umowy leasingu dla celów rachunkowych i ujęła czynsz inicjalny jednorazowo dla celów rachunkowych. Spółka również zaewidencjonowała czynsz inicjalny jednorazowo w kosztach uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty