Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-418/15/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-418/15/MK
Czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną dokonane w trybie art. 26 § 4-6 Kodeksu spółek handlowych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 października 2015 r. (wpływ do Biura 4 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą P.P.U.H. A-P s.c. M.K., S.K, M.K. (dalej także spółka cywilna), zajmującej się produkcją i handlem artykułami budowlanymi oraz świadczeniem usług budowlanych. Spółka została zawiązana na podstawie umowy z 19 sierpnia 2002 r. Skład osobowy wspólników jest niezmienny od początku istnienia spółki cywilnej. Zgodnie z umową każdy ze wspólników ma udział w zyskach i stratach wynoszący po 1/3 części.
Zawiązując spółkę cywilną każdy ze wspólników wniósł do niej tytułem wkładu pieniężnego po 30.000,00 zł. Wniesienie wkładów do spółki cywilnej zostało opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który został uiszczony przez wspólników. W okresie jaki minął od zawarcia umowy spółki cywilnej do chwili obecnej, wspólnicy w związku z prowadzoną w formie spółki cywilnej działalnością gospodarczą, nabywali do jej majątku różnego rodzaju mienie (w tym także nieruchomość). Aktualnie zgromadzony w związku z prowadzeniem spółki cywilnej i objęty współwłasnością łączną jej wspólników majątek, tj. suma wkładów oraz mienie nabyte w toku jej funkcjonowania, przedstawia wartość wyższą od sumy wkładów wniesionych do spółki cywilnej przy jej zawiązaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty