Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2016, sygn. ITPB4/4511-100/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-100/16/MS
Czy przy obliczaniu podatku za wynagrodzenie sporządzonych przez Wnioskodawcę opinii/ekspertyz należy zastosować art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem 50% koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu 29 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest pracownikiem naukowym zatrudnionym na stanowisku asystenta na podstawie umowy o pracę w I. Jest to jednostka budżetowa Ministerstwa Sprawiedliwości, której statut opiera się na ustawie o instytutach naukowo-badawczych. Praca naukowa Wnioskodawcy polega na prowadzeniu prac badawczych, których rezultatem są utwory w postaci publikacji naukowych, programów komputerowych i wystąpień na konferencjach naukowych.
Drugą formą działalności naukowej Wnioskodawcy jest opracowywanie utworów w postaci ekspertyz dla Organów Wymiaru Sprawiedliwości. Ekspertyzy te dotyczą rekonstrukcji wypadków drogowych, badania ich przyczyn pod kątem cech i zachowań kierujących, a także warunków zewnętrznych związanych z infrastrukturą drogi, stanem technicznym i konstrukcją pojazdu. Sporządzenie każdej takiej ekspertyzy polega na analizie materiału dowodowego (akt sprawy), stosownych aktów prawnych, orzecznictwa i piśmiennictwa, dokonania obliczeń indywidualnymi sposobami, ustalenia indywidualnej metodyki interpretacji konkretnego problemu, a także badań przeprowadzanych na miejscu zdarzenia, np. widoczności w warunkach nocnych dla tego konkretnego przypadku. Niejednokrotnie na potrzebę danej ekspertyzy Wnioskodawca wykonuje badania naukowe, gdyż bez nich sformułowanie ostatecznych wniosków i przemyśleń byłoby niemożliwe. Często opracowanie opinii wymaga analizy wspólnie prowadzonej z lekarzem medycyny sądowej. W przypadku wystąpień w sądzie ekspertyza wydawana jest w formie ustnej i niejednokrotnie wymaga wykonywania dodatkowych analiz. Udokumentowana jest protokołem lub/i nagraniem audio/video. Nie ma spraw identycznych i każda jest badana indywidualnie, oryginalnie i całościowo, przy zachowaniu pełnej swobody i niezależności biegłego w sposobie wyrażania treści i sposobie prowadzenia badań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty