20.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2016, sygn. ITPB2/4511-116/16/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-116/16/MU

Zwolnienie przedmiotowe (Program rekompensaty).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2016 r. (data wpływu 25 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2016 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30 października 2014 r. pracodawca Wnioskodawczyni uzgodnił ze związkami zawodowymi Program Racjonalizacji Zatrudnienia, zgodnie z którym pracownicy mogli złożyć deklarację rozwiązania umów o pracę. Tytułem rekompensaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę, pracodawca zobowiązał się do wypłaty rekompensat pieniężnych, których wysokość zależała od stażu pracy (§ 5 ust. 3 i 4). Realizując ww. Program pracodawca zarządzeniem wprowadził Regulamin w Sprawie Określenia Zasad Dobrowolnych Odejść. W dniu 14 kwietnia 2015 r. Wnioskodawczyni rozwiązała umowę o pracę oraz otrzymała ustalone rekompensaty, od których potrącono zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ wysokość uzyskanej przez Wnioskodawczynię rekompensaty wynika wprost z treści Regulaminu, stanowiącego źródło prawa pracy, zaś jej charakter stanowi rodzaj odszkodowania i zadośćuczynienia za wcześniejsze rozwiązanie umowy, rekompensata korzysta ze zwolnienia podatkowego. Gdyby nie doszło do rozwiązania umowy Wnioskodawczyni osiągnęłaby dochód ze stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne