Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2015, sygn. IPPP1/4512-893/15-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-893/15-2/KC
W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących nabycia towarów i usług z wykorzystaniem kart paliwowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2015 r. (data wpływu 24 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących nabycia towarów i usług z wykorzystaniem kart paliwowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących nabycia towarów i usług z wykorzystaniem kart paliwowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką), zawarła umowę ze X. Sp. z o.o. (zwaną dalej X.) na mocy której, zatrudnieni w Spółce kierowcy dokonują zakupów: paliw do samochodów Spółki, materiałów eksploatacyjnych do tych samochodów, usług mycia tych samochodów oraz korzystają z odpłatnych odcinków autostrad poruszając się tymi samochodami. W celu uproszczenia rozliczeń w zakresie dokonywanych zakupów, X. wydała Spółce karty paliwowe przypisane do konkretnych pojazdów Spółki. Karty paliwowe umożliwiają dokonywanie zakupów w sieci R., która jest międzynarodowym porozumieniem sieciowym, co czyni ją jedną z największych sieci tankowania paliwa. W praktyce, po zatankowaniu (lub dokonaniu zakupu usługi), kierowcy Spółki okazują pracownikowi stacji paliw (należącej do R.) kartę paliwową (przynależną do samochodu którego dotyczył zakup), a pracownik stacji rejestruje zawartą transakcję w systemie komputerowym. Kierowca nie płaci za nabyte towary i usługi na stacji paliw, ponieważ system R. sumuje wszystkie transakcje przypisane w danym okresie rozliczeniowym do poszczególnych kart paliwowych (na wszystkich stacjach systemu R.) i generuje zbiorcze rozliczenie wszystkich wydanych Spółce kart na jednej (w danym okresie rozliczeniowym) fakturze wystawianej dla Spółki. Spółka dokonuje płatności za taką fakturę. Z kolei X. rozlicza się z innymi uczestnikami systemu R. którzy dokonali dostaw na rzecz Spółki (z własnych stacji paliw) w ten sposób, że X. dokonuje zapłaty za towary i usługi nabyte przez Spółkę na stacjach paliw nie należących do X. Natomiast opłaty za korzystanie z płatnych odcinków autostrad dokonywane są z wykorzystaniem sieci via-Toll. Wszystkie powyższe wydatki dotyczą samochodów, które nie są związane wyłącznie z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty