Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2015, sygn. IPPP2/4512-666/15-3/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-666/15-3/MT
zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2015 r. (data wpływu 10 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Od października 2015 r. Wnioskodawczyni planuje wznowić zawieszoną działalność gospodarczą. Zmianie ulegnie zakres prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, gdyż zamierza Ona rozszerzyć jej zakres o sprzedaż produktów w Internecie. W tym celu uruchomiona zostanie platforma internetowa, która będzie miejscem sprzedaży usług i towarów przez Internet. Celem Wnioskodawczyni jest stworzenie miejsca w przestrzeni wirtualnej, które byłoby przeznaczone do wymiany i promocji wiedzy w formie elektronicznej. W serwisie internetowym będą sprzedawane elektroniczne publikacje (e-booki oraz audiobooki), a także dostęp do kursów on-line (dostęp do szkoleń e-learningowych, webinarów, spotkań w świecie on-line) oraz dostęp do szkoleń prowadzonych na żywo. Wnioskodawczyni planuje sprzedawać ww. produkty sama, jak również udostępniać na platformie miejsce innym osobom, które takie produkty będą chciały sprzedawać we własnym imieniu i na własną rzecz. Osoby zainteresowane zakupem produktów w przypadku publikacji elektronicznych uiszczać będą wynagrodzenie za dostęp do pliku w formie PDF i otrzymają ww. plik po zarejestrowaniu wpłaty (należnego wynagrodzenia) na wskazany przez Wnioskodawczynię numer rachunku bankowego. Po otrzymaniu przez Wnioskodawczynię wpłaty otrzymają link do pobrania pliku z platformy. W przypadku kursów on-line, klient kupować będzie dostęp do tzw. panelu kursowego. Po zarejestrowaniu wpłaty należnego za kurs wynagrodzenia na wskazany przez Wnioskodawczynię numer rachunku bankowego, klient otrzyma login i hasło do panelu klienta, a następnie z poziomu panelu na platformie będzie mógł oglądać zamieszczone dla niego pliki lub pobierać je na swój dysk (pliki w formatach DOC, PDF, XLS, MP3). Natomiast w przypadku spotkań w świecie off-line (tzw. spotkania na żywo) klient uiszczać będzie wynagrodzenie za udział w szkoleniu. Szkolenie odbywać się będzie na żywo w wybranym mieście w Polsce. Po zarejestrowaniu wpłaty (wynagrodzenia za udział w szkoleniu) klient otrzyma informacje dotyczące miejsca i godziny szkolenia, a także - w przypadku niektórych szkoleń - otrzyma login i hasło do panelu klienta na platformie, aby mógł pobrać materiały przygotowujące go do spotkania. To mogą być pliki analogiczne jak w przypadku kursów on-line opisanych w poprzednim punkcie. Mając na względzie ww. opis stanu faktycznego powstała wątpliwość co do obowiązku zainstalowania przez Wnioskodawczynię kasy fiskalnej, gdyż sprzedaż produktów dokonywana będzie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty