Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.472.2024.2.KK
Obowiązek posiadania dwóch niezależnych kas fiskalnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku posiadania dwóch niezależnych kas fiskalnych – jednej wraz z taksometrem w samochodzie będącym taksówką oraz drugiej na stanowisku handlowym. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 29 sierpnia 2024 r. (data wpływu 29 sierpnia 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 września 2024 r. (data wpływu 23 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od dnia (…) prowadzi Pan działalność w zakresie handlu wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia na straganach i targowiskach sklasyfikowaną kodem PKD 47.82.Z. Rozlicza się Pan zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w stawce 3%, korzysta Pan z podmiotowego zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług z uwagi na nieprzekroczenie limitu sprzedaży 200 000 zł w każdym roku prowadzenia działalności.
W żadnym z lat sprzedaż dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekroczyła kwoty 20 000 zł, w związku z czym sprzedaż dokumentuje Pan w postaci ewidencji sprzedaży. Nie przekroczył Pan w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy będący przedmiotem pytania, limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Od roku (…) planuje Pan rozszerzyć swoją działalność o świadczenie przewozu osób w ramach usług taxi. Rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi taxi wiąże się z uzyskaniem licencji taksówkarskiej, zakupem taksometru i kasy oraz ich legalizacji. Od (…) r. świadcząc usługi taxi planuje Pan dalej rozliczać podatek dochodowy w formie zryczałtowanego podatku w stawkach odpowiednich dla świadczonych usług: z działalności usługowej w zakresie handlu – w stawce 3%, z działalności usługowej w zakresie przewozu osób – w stawce 8,5 %, zgodnie z art 12 ust 1 pkt 7 lit b, pkt 5 lit a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Działalność w zakresie handlu wyrobami tekstylnymi jest działalnością usługową w zakresie handlu zgodnie z art 4 ust 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, natomiast działalność w zakresie przewozu osób jest działalnością usługową zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty