Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2015, sygn. IPPP1/4512-871/15-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-871/15-2/IGo
Opodatkowanie uslugi nabycia wierzytelnosci.
Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz ? 6 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Spolki, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2015 r. (data wplywu 20 sierpnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie opodatkowania uslugi nabycia wierzytelnosci - jest prawidlowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2015 r. wplynal ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie opodatkowania uslugi nabycia wierzytelnosci.
We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle:
Wnioskodawca, X S.A. (dalej: Bank lub Wnioskodawca), jest czynnym podatnikiem podatku od towarow i uslug (dalej: VAT), prowadzacym w Polsce dzialalnosc bankowa. W ramach prowadzonej dzialalnosci, Wnioskodawca oferuje szerokie portfolio produktow finansowych, w tym m. in. Bank nabywa wierzytelnosci przyslugujace klientom Banku. Bank zamierza zawierac z klientami (dalej: Klient) umowy faktoringowe z regresem (dalej: Umowa), na podstawie ktorych zobowiaze sie nabywac wierzytelnosci przyslugujace Klientowi (dalej: Wierzytelnosci) w stosunku do dluznikow Klienta (dalej: Dluznicy Wierzytelnosci), do ustalonego limitu kwotowego. Wierzytelnosci te udokumentowane beda wystawionymi przez Klienta na rzecz Dluznikow Wierzytelnosci fakturami (dalej: Faktury) i beda przelewane na rzecz Banku na podstawie Umowy (przelew bedzie obejmowal naleznosci i wszystkie prawa zwiazane z przelewanymi Wierzytelnosciami, w tym prawo do rozporzadzania Wierzytelnosciami, roszczenia z tytulu odsetek, zabezpieczenia Wierzytelnosci). Cena nabycia poszczegolnych Wierzytelnosci bedzie rowna kwocie brutto wynikajacej z odpowiedniej Faktury i bedzie platna w terminie kilku dni roboczych od dnia przelewu Wierzytelnosci, na odpowiedni rachunek rozliczeniowy Klienta otwarty w Banku (dalej: Rachunek Rozliczeniowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty