01.10.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.301.2021.3.PM

Podatek od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu VAT czynności świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy faktoringu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.) uzupełnionym pismem z 14 września 2021 r. (data wpływu 20 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu VAT czynności świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy faktoringu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

8 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu VAT czynności świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy faktoringu.

Wniosek został uzupełniony 20 września 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powiązaną z M (zwana dalej spółką komandytową). Powiązanie obu spółek polega na tym, że posiadają tych samych udziałowców oraz zarząd. Spółka komandytowa świadczy usługi transportowe i spedycyjne, w związku z czym zleca podwykonawcom świadczenie na swoją rzecz usług transportowych. Zgodnie z zawieranymi umowami na usługi transportowe (zleceniami transportowymi) terminy płatności na usługi transportowe wynoszą 60 dni.

Wnioskodawca podwykonawcom spółki komandytowej oferuje faktoring w odniesieniu do faktur wystawianych przez te podmioty na spółkę komandytową za wykonane na rzecz tej spółki usługi. Zgodnie z zawieranymi umowami faktoringowymi, niewymagalne wierzytelności nabywane są z dyskontem, ale poza dyskontem nie są pobierane prowizje, ani inne formy wynagrodzenia. Po nabyciu wierzytelności Wnioskodawca wypłaca podwykonawcom zdyskontowaną wartość wierzytelności, nie czekając na nadejście terminu jej wymagalności. Po nadejściu terminu płatności otrzymuje płatność od spółki komandytowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne