Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2015, sygn. IPPB2/4511-505/15-4/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-505/15-4/MG
1) Czy wyżej opisany rodzaj dochodu powinien być opodatkowany podatkiem 19% od zysku z kapitałów pieniężnych?2) Czy wyżej opisany rodzaj dochodu, który Wnioskodawca otrzymał w styczniu 2015 r. zalicza się do dochodów osiągniętych w roku 2015 czy 2014?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowe w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2015 r. (data wpływu 13 maja 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lipca 2015 r. (data nadania 14 lipca 2015 r., data wpływu 17 lipca 2015 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 6 lipca 2015 r. Nr IPPB2/4511-505/15-2/MG (data nadania 6 lipca 2015 r., data doręczenia 10 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem Wnioskodawcy w programie motywacyjnym organizowanym przez spółkę mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem Wnioskodawcy w programie motywacyjnym organizowanym przez spółkę mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny / zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zatrudniony Sp z o.o. będącej spółką zależną od T. z siedzibą w Karolinie Północnej w USA, na stanowisku v-ce prezesa Globalnych Operacji. W ramach systemu motywacyjnego dla najwyższej kadry kierowniczej korporacji Q. Wnioskodawca otrzymuje corocznie pewną ilość jednostek uczestnictwa SARs (Stock Appreciation Rights). Jednostki te zostają przyznane na podstawie odrębnej umowy między Wnioskodawcą jako osobą fizyczną, a spółką T w sposób uznaniowy. Jednostki SAR mają wartość określoną w umowie, i równą cenie akcji Q (notowanej na giełdzie NYSE w USA, symbol Q) w okresie podpisania danej umowy. Jednostki są ważne przez okres 10 lat i mogą być umarzane w wybranym przez beneficjenta okresie, z wyłączeniem okresów zastrzeżonych (tzw. black out periods), w których osoby dysponujące niejawnymi informacjami na temat spółki nie mogą przeprowadzać żadnych transakcji związanych z akcjami Q oraz instrumentami z nimi powiązanymi. Umorzenie jednostek następuje poprzez wysłanie maila z podpisanym załącznikiem (Exhibit A) do umowy z T na adres mailowy. Zyskiem dla beneficjenta programu jest różnica (spread) pomiędzy wartością jednostki SAR w umowie (równej rynkowemu kursowi akcji w dniu przyznania), a kursem akcji Q w dniu umorzenia jednostki. Jeśli np. wartość SAR w momencie przyznania wynosi 65$, a wartość akcji Q w dniu umorzenia 69$, to zysk wynosi 4$ na każdej jednostce SAR. Jeśli kurs akcji w dniu umorzenia jest niższy niż wartość SAR określona w umowie, to jednostki te nie mają żadnej wartości. Przyznanie jednostek nie jest związane z pracą w Q Sp z o.o., ale z zatrudnieniem w którejkolwiek ze spółek zależnych od T na świecie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty