29.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2015, sygn. IPPP3/4512-118/15-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-118/15-2/JF

korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w okresie rozliczeniowym kiedy otrzyma credit note oraz zastosowania kursu waluty obcej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2015 r. (data wpływu 12 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz zastosowania kursu waluty obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz zastosowania kursu waluty obcej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje zakupu towarów (dalej: towary) od kontrahentów mających siedzibę na terytorium Unii Europejskiej (podatników podatku od wartości dodanej), a więc dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT). Towary zakupione w ramach WNT Spółka sprzedaje swoim klientom.

Zdarzają się sytuacje, w których, po wystawieniu faktury przez dostawcę dokumentującej WDT, kwota należna kontrahentowi ulega zmianie. Wynika to z następujących zdarzeń:

  • zwrot towarów,
  • udzielony rabat posprzedażowy,
  • rabat reklamacyjny.

W zakresie zwrotu towarów, z uwagi na ich charakter możliwa jest sytuacja, w której w trakcie weryfikacji stanów magazynowych, Spółka podejmie decyzję o zwrocie do dostawcy nierotujących towarów. Z uwagi na stałą współpracę Spółki z kontrahentem, część towarów zakupionych przez Spółkę w danym roku jest przedmiotem zwrotu dopiero w kolejnych latach. Kontrahent po weryfikacji dokonanego zwrotu może zdecydować się na ponowne przyjęcie towarów do swojego magazynu. Od swobodnej oceny dostawcy zależy, w jakim zakresie zostanie uwzględniony zwrot, tzn. jakiego rodzaju towarów będzie dotyczył oraz na jaką kwotę będzie opiewał.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne