Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2015, sygn. IPPP1/4512-223/15-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-223/15-2/JL
Planowana czynność darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego lub udziału w prawie ochronnym do znaku towarowego na rzecz syna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku nadanym dnia 9 marca 2015 r. (data wpływu 11 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny znaku towarowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny znaku towarowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, czynnym podatnikiem VAT świadczącym usługi budowlane w zakresie inżynieryjno konstrukcyjnym. Wnioskodawca razem z inną osobą albo samodzielnie zamierza dokonać rejestracji znaku towarowego we Wspólnotowym Urzędzie Harmonizacji rynku Wewnętrznego z siedzibą w Alicante w Hiszpanii. W rezultacie, Wnioskodawca wejdzie w posiadanie udziału w prawie ochronnym lub prawa ochronnego do wspólnotowego znaku towarowego (udział w prawie i prawo ochronne łącznie dalej jako: Znak). Po dokonaniu rejestracji, Znak będzie się znajdował w majątku osobistym Wnioskodawcy. Oznacza to, że Wnioskodawca nie będzie korzystał ze Znaku w celach zarobkowych, nie ujawni także Znaku w swojej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a także nie będzie dokonywał od Znaku odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca nie planuje również odsprzedaży Znaku. Wnioskodawca planuje dokonać w przyszłości darowizny Znaku na rzecz syna. Wnioskodawca podkreśla, że nie prowadzi i w momencie dokonania darowizny nie będzie prowadził działalności gospodarczej dotyczącej wytwarzania znaków towarowych, jak również obrotu prawami z nimi związanymi. Oznacza to, że jego bieżąca działalność gospodarcza nie jest i w momencie darowizny nie będzie w żaden sposób związana ze znakami towarowymi. W związku z tym, planowana darowizna Znaku zostanie dokonana poza zakresem działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty