Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2015, sygn. IPPB2/436-670/14-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-670/14-2/LS
Przedstawiona we wniosku czynność podziału przez wydzielenie, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego w związku z nabyciem majątku wydzielonego w wyniku podziału przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2014 r. (data wpływu 17 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W. B.V. (dalej: Wnioskodawca) jest spółką utworzoną i działająca na podstawie przepisów prawa holenderskiego. Wnioskodawca posiada udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Dzielona). Wnioskodawca planuje utworzenie nowej spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Przejmująca).
Spółka Dzielona prowadzi działalność gospodarczą obejmującą w szczególności świadczenie usług najmu powierzchni handlowej oraz powierzchni biurowej. Usługi te są świadczone w odrębnych nieruchomościach lokalowych. Rozważana jest restrukturyzacja działalności gospodarczej Spółki Dzielonej w celu oddzielenia działalności w zakresie najmu lokali komercyjnych (handlowych) od działalności w zakresie najmu lokali biurowych, która polegać ma na przeprowadzeniu w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, podziału Spółki Dzielonej (dalej: Podział) poprzez wydzielenie do istniejącej wówczas Spółki Przejmującej składników majątku związanych z działalnością gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni biurowych (dalej: Majątek Wydzielany), oraz na pozostawieniu w Spółce Dzielonej działalności obejmującej najem powierzchni handlowych. Majątek Wydzielany jak również majątek, który pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług oraz w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty