21.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2015, sygn. IPPP1/443-1320/14-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1320/14-2/MP

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego na wynajem, brak obowiązku korekty w przypadku zaprzestania wynajmu;

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2014 r. (data wpływu 10 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku odliczonego od nabycia samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem w przypadku zaprzestania wynajmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku odliczonego od nabycia samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem w przypadku zaprzestania wynajmu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe :

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Był i jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadząc księgi handlowe w swojej działalności gospodarczej. Od 10 marca 2014 r. jednym z przedmiotów jego działalności jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek PKD nr 77.11.Z.

Dnia 11 marca 2014 r. jako czynny podatnik podatku VAT oraz aktywny unijny podatnik podatku VAT dokonał zakupu używanego samochodu osobowego na podstawie faktury otrzymanej od kontrahenta niemieckiego. W dniu zawarcia transakcji i wystawienia faktury na okoliczność tej transakcji zarówno sprzedawca jak i nabywca byli czynnymi unijnymi podatnikami podatku VAT. Powyższa transakcja zakupu samochodu osobowego była w księgach handlowych Pana Marcina F. wykazana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (od wartości, po jakiej nabyto samochód osobowy, naliczono 23% podatku VAT, rozliczając tę kwotę w rejestrze zakupu jako podatek naliczony oraz w rejestrze sprzedaży jako podatek należny).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne