Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2015, sygn. IPTPP2/4512-366/15-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-366/15-4/JS
brak obowiązku wykazania podatku należnego i nieudokumentowania fakturą transakcji zniesienia współwłasności oraz prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wpływu 22 czerwca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2015 r. (data wpływu 3 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wykazania podatku należnego i nieudokumentowania fakturą transakcji zniesienia współwłasności oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wykazania podatku należnego i nieudokumentowania fakturą transakcji zniesienia współwłasności, prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedmiotowy wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został uzupełniony pismem z dnia 31 sierpnia 2015 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca oraz jedyny akcjonariusz Wnioskodawcy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.H. (SH) z siedzibą na terenie Polski, zawarły umowę sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz we własności budynków i budowli (użytkowanie wieczyste i budynki zwane są dalej łącznie Nieruchomością), na podstawie której Wnioskodawca zbył na rzecz SH określony udział w Nieruchomości za określoną cenę. W opisanej umowie sprzedaży strony zobowiązały się do współpracy w dobrej wierze w celu doprowadzenia do zniesienia współwłasności Nieruchomości w sposób określony w tejże umowie sprzedaży. W celu zniesienia współwłasności grunt wchodzący w skład Nieruchomości ma być podzielony na dwie działki. Wnioskodawca stanie się w 100% właścicielem jednej działki oraz położonych na niej budynków i budowli (Nieruchomość A), a SH stanie się w 100% właścicielem drugiej działki oraz położonych na niej budynków i budowli (Nieruchomość B).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty