Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2015, sygn. IPTPP4/4512-83/15-2/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/4512-83/15-2/UNR
Czy Wnioskodawca musi dokonać korekty na minus deklaracji VAT-7 w poszczególnych okresach, kiedy dokonywał odliczenia zryczałtowanego podatku od nabywanych produktów rolnych z faktur RR wystawionych na rolnika, który utracił status rolnika ryczałtowego, mimo posiadania przez Wnioskodawcę podpisanego oświadczenia o byciu rolnikiem ryczałtowym na każdym dokumencie ?
Czy Wnioskodawca może dokonać tej korekty w okresie bieżącym wprowadzając na miejsce anulowanych przez rolnika faktur RR, wystawionych faktur sprzedaży VAT, pomimo bieżącej daty ich wystawienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2015 r. (data wpływu 9 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia transakcji nabycia produktów rolnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia transakcji nabycia produktów rolnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi skup i sprzedaż owoców i warzyw. W latach 2010-2014 Wnioskodawca dokonał kilku zakupów fasoli od rolnika, który na wystawianych przez Spółkę fakturach RR podpisał oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym. Za zakupiony towar Wnioskodawca zapłacił w ustawowym terminie do 14 dni na wskazany rachunek bankowy. Kwota wypłaconego rolnikowi podatku VAT została wykazana w deklaracji VAT-7 za poszczególne okresy. Teraz Wnioskodawca otrzymał od tegoż rolnika pismo, że przeprowadzona u niego kontrola Urzędu Skarbowego ustaliła utratę statusu rolnika ryczałtowego od października 2010 roku, tj. od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług rolniczych - PKWiU ex 01.62.10.0. W związku z powyższym dokonał korekty udokumentowania sprzedaży za ten okres i przesłał w załączeniu faktury VAT za sprzedane Wnioskodawcy produkty oraz kserokopie faktur RR celem ich anulowania. Faktury VAT sprzedaży za lata 2010-2014 mają bieżącą numerację łamaną na 2014 rok. Daty sprzedaży na fakturach to np. 26.11.2010 a wystawienia 29.12.2014 r. To nie duplikat f-ry. Rolnik ten wyjaśnił, że nie był świadomy, że składa błędne oświadczenie, iż jest rolnikiem ryczałtowym uważając wówczas, że postępuje prawidłowo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty