Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2015, sygn. IPTPP4/443-822/14-4/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-822/14-4/BM
Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2014 r. (data wpływu 10 listopada 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2015 r. (data wpływu 6 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podstawy opodatkowania.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lutego 2015 r. (data wpływu 6 lutego 2015 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest dealerem i między innymi, prowadzi działalność w zakresie sprzedaży nowych samochodów. W miesiącu kwietniu 2013 r. wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż samochodu którego nabywcą była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jako firma . Faktura została ujęta w rejestrze sprzedaży w m-cu kwietniu, a podatek VAT rozliczony w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2013 r. W dniu 9 października 2013 r. klientka odstąpiła od umowy sprzedaży samochodu powołując się na przepisy o rękojmi. Podstawą odstąpienia były wady pojazdu. Sprzedawca uznał zasadność roszczenia. Odstąpienie od umowy wywołuje taki skutek, jakby umowa nigdy nie została zawarta. Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego co sobie wzajemnie świadczyły. W listopadzie 2013 r. zawarto porozumienie pomiędzy Spółką a nabywcą samochodu z tytułu ugodowego zakończenia sporu powstałego na skutek reklamacji i odstąpienia od umowy. Samochód został Spółce przekazany na podstawie protokołu. Niestety warunek ugody przez drugą stronę nie został spełniony (uzgodniono, że Spółka nabędzie reklamowany pojazd na podstawie faktury zakupu wystawionej przez właścicielkę pojazdu). W związku z tym że sprzedawca wypłacił kupującej należną kwotę i spełnił pozostałe jej roszczenia, a nie otrzymał dokumentu o którym mowa powyżej uznano, że warunki ugody nie zostały dotrzymane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty