09.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2015, sygn. ILPB3/4510-1-378/15-2/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-378/15-2/AO

Podatek dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu należnego w przypadku przyznania rabatu potransakcyjnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2015 r. (data wpływu 11 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu należnego w przypadku przyznania rabatu potransakcyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu należnego w przypadku przyznania rabatu potransakcyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

X S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości produktów - . Spółka w związku z prowadzoną sprzedażą wystawia faktury oraz rozpoznaje przychód należny zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zawiera z niektórymi kontrahentami umowy handlowe, które szczegółowo określają warunki sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie Spółki. Kontrahentom, z którymi Spółka podpisała umowy handlowe, Spółka udziela rabatów potransakcyjnych. Spółka udziela takich rabatów w wysokości określonej procentowo w stosunku do wartości zakupów netto dokonanych przez kontrahenta w Spółce w danym kwartale i roku (dalej: Okres Rozliczeniowy). Spółka informuje kontrahentów o wartości zakupów dokonanych w danym Okresie Rozliczeniowym oraz należnym z tego tytułu rabacie nie później niż w ciągu 5 dni roboczych od zakończenia danego Okresu Rozliczeniowego. Spółka posiada wiedzę, co do tego, czy kontrahentowi przysługuje rabat potransakcyjny już w ostatnim dniu Okresu Rozliczeniowego. Wysokość rabatów potransakcyjnych regulują Szczegółowe Warunki Handlowe, stanowiące załącznik do poszczególnych umów handlowych. Wysokość rabatów może ulegać zmianie na przestrzeni kolejnych lat. Rabat jest rozliczany na podstawie zbiorczej faktury korygującej wystawianej przez Spółkę. W niektórych przypadkach, gdy umowy z kontrahentami przewidywały możliwość uzyskania rabatów potransakcyjnych obejmujących okres danego kwartału i odrębnie przy dodatkowo spełnionych warunkach okres roku, faktury korygujące za czwarty kwartał kalendarzowy zawierały w sobie nie tylko rabat potransakcyjny obliczony na podstawie obrotów zrealizowanych w ostatnim kwartale, ale dodatkowo także rabaty potransakcyjne obejmujące rok. Rabat kwartalny jak i roczny Spółka rozliczała w ramach rozliczeń czwartego kwartału kalendarzowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne