Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.378.2024.4.MBD
Wydanie interpretacji indywidualnej - dotyczy zawarcia umowy pożyczki operacyjnej i partycypacyjnej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący m. in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- zawarcie przez Spółkę planowanej Ugody z Wierzycielami, a w jej wyniku nowacja zobowiązań z tytułu zawartych przez Spółkę umów pożyczek poprzez zastąpienie ich umową pożyczki operacyjnej i umową pożyczki partycypacyjnej zawartą z Wierzycielami spowoduje powstanie u Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT,
- w przypadku, gdy Spółka nie osiągnie zysku na planowanej Komercjalizacji (również w związku z wcześniejszym rozwiązaniem bądź wypowiedzeniem umowy pożyczki partycypacyjnej), i w efekcie nie wypłaci Wierzycielom przewidzianego w planowanej umowie pożyczki partycypacyjnej wynagrodzenia (ustalonego jako określony % zysku na Komercjalizacji), to powstanie u niej przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2024 r. (data wpływu do Organu tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przeformułowany pismem z 5 września 2024 r.)
Wnioskodawca - Spółka z o.o. - ma nieograniczony obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 updop. Nie wykonuje działalności gospodarczej poza terytorium RP.
W latach 2015-2021 ówczesny prezes Spółki (obywatel (…)), udzielił jej pożyczek. Od tych pożyczek Wnioskodawca jako pożyczkobiorca nie odprowadził podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) w Polsce, z uwagi na to, że nie był do tego zobowiązany. Umowy te nie podlegały opodatkowaniu PCC, gdyż każdorazowo środki, z których udzielane były pożyczki znajdowały się na moment zawarcia umowy w (…), jak również miejscem podpisania każdej z umów pożyczki była (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty