Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2015, sygn. ILPB1/4511-1-972/15-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-972/15-2/IM
Koszty uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2015 r. (data wpływu 3 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od 1993 roku działalność gospodarczą. Dochody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym, a ewidencja prowadzona jest za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy m.in. usługi sklasyfikowane w PKD 69.20.Z Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe oraz 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. W związku z wykonywaniem działalności doradztwa i bezpośredniej pomocy dla podmiotów gospodarczych i innych jednostek w zakresie: planowania strategicznego i organizacyjnego, strategii i działalności marketingowej, kontroli kosztów i innych zagadnień finansowych, zarządzania zasobami ludzkimi, doradztwa personalnego, planowania, organizacji pracy, efektywności zarządzania, opracowywania systemów prowadzenia rachunkowości i kontroli wydatków jak też doradztwa i bezpośredniej pomocy dla podmiotów gospodarczych i administracji państwowej w zakresie planowania metod, czy procedur dotyczących rachunkowości, programów związanych z kalkulowaniem kosztów, procedur dotyczących kontroli budżetu, planowania, organizacji, efektywności i kontroli, w celu pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych kwalifikacji w 2014 roku Wnioskodawca podjął niestacjonarne studia doktoranckie. Studia podjęte zostały na Uniwersytecie. W ramach niestacjonarnych studiów doktoranckich realizowane jest 214 godzin wykładów i 35 godzin seminariów z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania oraz innych przedmiotów ściśle związanych z wykonywanym przez Wnioskodawcę zawodem. Koszty realizacji programu studiów określone zostały w załączonej umowie z dnia 1 października 2014 r. i wynoszą 3.250,00 zł za semestr. Studia trwają 4 lata, a ich ukończenie potwierdzone jest otrzymaniem dyplomu ukończenia studiów doktoranckich. Ukończenie studiów nie daje prawa do używania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Aby taki tytuł mógł być używany niezbędne jest przeprowadzenie niezależnej procedury dysertacyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty