Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2015, sygn. ILPB3/4510-1-316/15-2/BN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-316/15-2/BN
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2015 r. (data wpływu 13 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (spółka z o.o.) zamierza wnieść, stanowiący jego wyłączną własność, wkład niepieniężny (w postaci kilkuset hektarów użytków rolnych) do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotowy aport jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w całości sklasyfikowany jako grunt rolny. Wniesienie owego wkładu nie odbywa się przy tym w trybie podziału Wnioskodawcy (w rozumieniu art. 528 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych). Ponadto grunty składające się na przedmiotowy wkład nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ani jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wartość wskazanego aportu zostanie zaś określona w wartości rynkowej na dzień wniesienia tego wkładu do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny, Wnioskodawca otrzyma udziały w tejże spółce o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa będących przedmiotem aportu gruntów rolnych. W konsekwencji, przy objęciu udziałów w nowoutworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpi nadwyżka wartości owego aportu nad wartością nominalną obejmowanych w zamian udziałów w nowoutworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (agio), która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy (rezerwowy) nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej jednak suma kwot przekazanych na kapitał zakładowy oraz na kapitał zapasowy/rezerwowy będzie równa wartości rynkowej przedmiotu aportu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty