12.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2015, sygn. ILPB2/4514-1-24/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4514-1-24/15-2/MK

Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2015 r. (data wpływu 12 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka działa w branży motoryzacyjnej i zajmuje się m.in. produkcją pasów bezpieczeństwa. Spółka należy do grupy kapitałowej (dalej: Grupa), będącej producentem części i wyposażenia samochodowego dostarczanego dla producentów samochodów osobowych na całym świecie. Do Grupy należy Wnioskodawca oraz spółki zlokalizowane w innych krajach.

Wnioskodawca zamierza przystąpić do systemu zarządzania płynnością finansową (dalej: Cash pooling lub System), zorganizowanego przez A. z siedzibą w Niemczech (dalej: Bank Główny) i B. (dalej: Bank Uczestniczący łącznie jako: Banki). Funkcję tzw. pool - leadera w Systemie i posiadacza rachunku głównego prowadzonego przez Bank Główny (dalej: Rachunek główny) będzie pełnić spółka C. (dalej: Pool-Leader) będąca rezydentem podatkowym w Republice Federalnej Niemiec. Oprócz tego w Systemie będzie uczestniczyć Spółka, co wynikać będzie z umowy, której stroną będą Pool Leader i Spółka (dalej łącznie: Uczestnicy) jak również Banki. Umowę ta, określającą specyfikę funkcjonowania Systemu i zasady rozliczeń pomiędzy wspomnianymi powyżej podmiotami, będzie stanowić dokument Agreement on Zero Balancing (dalej: Umowa Cash Pooling).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne