Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2015, sygn. ITPB3/4511-45/15/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4511-45/15/KK
Czy w związku z uzyskaniem zwrotu wniesionej przez Wspólnika dopłaty, w części przypadającej proporcjonalnie na udział Wnioskodawcy w Spółce kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2015 r. (data wpływu 20 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego u wspólnika spółki kapitałowej z tytułu zwrotu wniesionych dopłat w części przypadającej proporcjonalnie na udział wspólnika - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego u wspólnika spółki kapitałowej z tytułu zwrotu wniesionych dopłat w części przypadającej proporcjonalnie na udział wspólnika.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, tj. podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca nabędzie w przyszłości udział/udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, od wspólnika Spółki kapitałowej. Spółka kapitałowa będzie posiadała dopłaty wniesione przez Wspólnika.
W przyszłości Zgromadzenie Wspólników Spółki kapitałowej może podjąć uchwałę o zwrocie całości lub części wniesionych dopłat zgodnie z umową Spółki kapitałowej oraz przepisami Kodeksu spółek handlowych. W wyniku powyższego Wnioskodawca otrzyma odpowiednią część zwracanych dopłat, jaka będzie proporcjonalnie przypadać na jego udział w Spółce kapitałowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty