Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.772.2023.2.IR
Skutki podatkowe konwersji niepodzielonych zysków na dopłaty i zwrotu dopłat.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie oceny czy w przypadku przekazania Niepodzielonych Zysków Spółki jawnej na zobowiązania spółki z o.o. względem wspólników (konwersja niepodzielonych zysków na zobowiązania przy przekształceniu), a następnie potrącenia wskazanego zobowiązania ze wzajemnym zobowiązaniem Wnioskodawcy do wniesienia dopłat do spółki przekształconej, późniejszy zwrot tych dopłat na rzecz Wnioskodawcy jest neutralny podatkowo. Wniosek uzupełniła Pani pismem złożonym 2 stycznia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej w siedzibą na terytorium Polski, zwanej dalej „Spółką”, która jest transparentna podatkowo. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja …. W ramach swojej działalności Spółka posiada duży zakład produkcyjny oraz sieć własnych sklepów detalicznych …. w całej Polsce. Wszyscy wspólnicy Spółki są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi.
Obecnie wszyscy wspólnicy Spółki (w tym Wnioskodawca) zamierzają dokonać przekształcenia Spółki (w rozumieniu art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych, dalej: „k.s.h.”) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością korzystając z uproszczonej procedury przekształcenia uregulowanej w art. 572 k.s.h. Z uwagi na transparentność podatkową Spółki wspólnicy opodatkowywali uzyskane za jej pośrednictwem dochody bezpośrednio po swojej stronie, w proporcji do swojego udziału w zyskach i stratach Spółki, w oparciu o art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: „u.p.d.o.f.” Część z tych opodatkowanych dochodów (zysków) Spółki była wypłacana na rzecz wspólników, stanowiąc źródło ich utrzymania. Jednakże większość uzyskanego przez Spółkę dochodu (zysku), pomimo jego opodatkowania po stronie wspólników, była zatrzymywana w Spółce na potrzeby jej działalności (i wykazywana w księgach rachunkowych jako kapitał zapasowy Spółki). Przez lata funkcjonowania Spółki kwota tych wcześniej opodatkowanych (po stronie wspólników), a niepodzielonych między wspólników (i co za tym idzie niewypłaconych wspólnikom) zysków osiągnęła znaczne rozmiary. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca nie zna dokładnej kwoty niepodzielonych zysków. Wskazana kwota zysku Spółki niewypłaconego wspólnikom (a wcześniej opodatkowanego po stronie wspólników zgodnie z art. 8 u.p.d.o.f.) będzie dalej nazywana „Niepodzielonymi Zyskami”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty