Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2015, sygn. ITPP3/4512-155/15/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-155/15/AT
Możliwość zastosowania stawki VAT 0% na okoliczność WDT w przypadku, gdy kontrahent nie posiadał ważnego numeru dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 2 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 7 kwietnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki 0% dla czynności wywozu towaru do innego kraju członkowskiego UE w przypadku, gdy okaże się, że kontrahent nie posiadał ważnego numeru dla transakcji wewnątrzwspólnotowych (np. w związku ze wstecznym wykreśleniem tego kontrahenta z rejestru podatników podatku od wartości dodanej) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki 0% dla czynności wywozu towaru do innego kraju członkowskiego UE w przypadku, gdy okaże się, że kontrahent nie posiadał ważnego numeru dla transakcji wewnątrzwspólnotowych (np. w związku ze wstecznym wykreśleniem tego kontrahenta z rejestru podatników podatku od wartości dodanej).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) zajmuje się handlem chemią gospodarczą, artykułami spożywczymi oraz wyrobami kosmetycznymi. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, zidentyfikowanym dla potrzeb dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Polski. Odbiorcami towarów sprzedawanych przez Wnioskodawcę są zarówno podmioty krajowe, jak i podmioty zagraniczne, w tym posiadające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty