16.03.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2015, sygn. ITPB3/4510-35/15/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-35/15/KK

Koszty uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego korzystania przez pracowników z samochodów służbowych poza godzinami pracy oraz w dni wolne i w czasie urlopu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2015 r. (data wpływu 26 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących samochodów służbowych udostępnionych nieodpłatnie pracownikom do używania w celach prywatnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących samochodów służbowych udostępnionych nieodpłatnie pracownikom do używania w celach prywatnych.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wprowadził w spółce możliwość nieodpłatnego korzystania przez pracowników z pojazdów służbowych również do celów prywatnych. Obowiązuje regulamin korzystania z aut służbowych w spółce, z pracownikami zaś zawarte zostały umowy powierzenia samochodu, w których została ustalona wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu bezpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. Spółka pokrywa koszt ubezpieczenia pojazdu i wydatków eksploatacyjnych, tj. koszty naprawy pojazdu i części zamiennych. Spółka powzięła wątpliwość, czy w sytuacji, gdy umożliwiła pracownikom nieodpłatne korzystanie z samochodów poza godzinami pracy oraz w dni wolne i w czasie urlopu, będzie mogła zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki na:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne