Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.440.2024.1.AS
Zasady wypełniania informacji CIT-8ST w odniesieniu do pracowników wykonujących pracę zdalną całkowitą oraz pracę zdalną częściową („hybrydową”).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zasad wypełniania informacji CIT-8ST w odniesieniu do pracowników wykonujących pracę zdalną całkowitą oraz pracę zdalną częściową („hybrydową”).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką kapitałową, prowadzącą usługową działalność gospodarczą w zakresie (…). Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi (…) dla podmiotów z grupy X.
Wnioskodawca, w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa stosuje następujące formy zatrudnienia pracowników:
Praca stacjonarna − miejscem świadczenia pracy jest biuro prowadzone przez dany oddział Spółki.
Praca zdalna całkowita świadczona z miejsca zamieszkania pracownika.
Praca zdalna częściowa („hybrydowa”) świadczona z miejsca zamieszkania pracownika z możliwością świadczenia pracy z siedziby Spółki.
Pracownicy Wnioskodawcy świadczący pracę stacjonarną, w zawartych ze Spółką umowach, jako miejsce świadczenia pracy mają wpisany adres biura Spółki znajdującego się w (...), natomiast pracownicy świadczący pracę całkowicie zdalną − swój adres zamieszania lub inny wskazany przez nich konkretny adres z którego będą świadczyć pracę.
W umowach zawartych z pracownikami „hybrydowymi” jako miejsce świadczenia pracy widnieje adres zamieszkania danego pracownika lub inny wskazany przez nich konkretny adres, z którego będą świadczyć pracę oraz adnotacja o możliwości świadczenia pracy stacjonarnie, tj. z siedziby Spółki. W przypadku umów, które były zawarte przed wprowadzeniem do przepisów Kodeksu pracy możliwości świadczenia pracy w trybie tzw. hybrydowym, po wprowadzeniu tych przepisów podpisane zostały z pracownikami, którzy byli zainteresowani świadczeniem pracy w formie hybrydowej, porozumienia dotyczące wykonywania pracy zdalnej. W porozumieniach tych wskazano, że pracownik będzie wykonywał pracę zdalną w formie hybrydowej, tj. częściowo w formie zdalnej, a częściowo stacjonarnie, w wymiarze każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Określono także, że praca zdalna będzie wykonywana z jednego ze wskazanych przez pracownika w porozumieniu miejsc.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty