11.03.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2015, sygn. ITPP1/443-1608/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1608/14/AP

Sposób opodatkowania usług terapii integracji sensorycznej oraz usług z zakresu pedagogiki specjalnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2014 r. (data wpływu 22 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usług terapii integracji sensorycznej oraz usług z zakresu pedagogiki specjalnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi firmę prywatną, która zajmuje się prowadzeniem zajęć z zakresu integracji sensorycznej oraz zajęć z zakresu pedagogiki specjalnej. Wnioskodawca, jak i pracownicy zatrudnieni przez niego, ukończyli studia wyższe oraz szereg kursów uprawniających do prowadzenia zajęć z tego zakresu. Świadczone usługi Wnioskodawca klasyfikuje w PKWiU 85.60.10.0 jako Usługi wspomagające edukację. Wnioskodawca świadczy także usługi na rzecz Poradni, gdzie świadczy usługi z zakresu terapii integracji sensorycznej. Wnioskodawca w 2014 roku nie był płatnikiem VAT, ponieważ korzystał ze zwolnienia podmiotowego (obrót poniżej 150.000 zł), natomiast od roku 2015 zamierza się nim stać. Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest przez pedagoga, który ukończył studia magisterskie z zakresu: pedagogika pracy socjalnej i resocjalizacyjnej, studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki, co czyni go pedagogiem specjalnym oraz kurs kwalifikacyjny, uprawniający do prowadzenia zajęć z zakresu integracji sensorycznej. Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego, otrzymaną w dniu 11 lutego 2011 r., usługi polegające na terapii integracji sensorycznej dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat, mieszczą się grupowaniu PKWiU 85.60.10.0 Usługi wspomagające edukację. Osobami uprawnionymi do prowadzenia zajęć terapii integracji sensorycznej są tylko terapeuci posiadający certyfikat ukończenia kursu II stopnia integracji sensorycznej odbytego pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej lub Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest posiadanie tytułu magistra, technika lub licencjata w następujących zawodach: fizjoterapeuta, lekarz, logopeda, psycholog, pedagog, pedagog specjalny, terapeuta zajęciowy. Obecnie dla Wnioskodawcy pracują terapeuci, którzy są pedagogami specjalnymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne