Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. IPPP2/443-828/14-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-828/14-2/MT
moment powstania obowiązku podatkowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy ‑ przedstawione we wniosku z 28 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 wrzesnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży towarów na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Towar odbierany jest z magazynu Wnioskodawcy przez nabywcę lub firmy przewozowe działające na zlecenia nabywcy, ewentualnie Wnioskodawca zapewnia firmy przewozowe, które dostarczają towary w miejsce wskazane przez nabywcę. Od chwili wydania towaru z magazynu Wnioskodawcy ryzyko jego uszkodzenia lub utraty ciąży na nabywcy.
W żadnym z przypadków nie są ustalane i określane na dokumentach sprzedaży warunki Incoterms.
W regulaminie sprzedaży Wnioskodawcy - Ogólne warunki umów sprzedaży - dostawy towarów (dalej: Ogólne warunki sprzedaży), obowiązującym strony umowy sprzedaży, figurują zapisy wskazujące, że niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub zniszczenia towaru przechodzi na nabywcę z chwilą wydania towaru nabywcy lub wykonującemu dostawę na zlecenie nabywcy przewoźnikowi bezpośrednio z magazynu Spółki. Ponadto w przyszłości Spółka zamierza również zawrzeć dodatkowe postanowienia w Ogólnych warunkach sprzedaży, zgodnie z którymi w przypadku transportu towarów za pośrednictwem profesjonalnych firm przewozowych, w tym w przypadku zlecania przewozu przez Spółkę, przeniesienie własności towarów na nabywcę nastąpi z chwilą powierzenia towarów przez Spółkę profesjonalnemu przewoźnikowi w celu dostarczenia ich do miejsca i w terminie wskazanym przez nabywcę. Adekwatne postanowienia zamieszczane są w chwili obecnej w umowach zawieranych z kontrahentami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty