Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2014, sygn. IPPP3/443-568/14-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-568/14-2/ISZ
Czy w świetle przedstawionych powyżej okoliczności faktycznych, podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0% do dokonywanych przez podatnika transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (po spełnieniu pozostałych wymaganych prawem przesłanek) nawet wówczas, gdy w wyniku dokonania późniejszego zaktualizowania danych w europejskim systemie VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies) okaże się, iż w rzeczywistości na moment zastosowania przez podatnika stawki 0% dany unijny kontrahent nie posiadał już ważnego numeru identyfikacyjnego VAT UE dla transakcji wewnątrz wspólnotowych ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku potwierdzenia ważności numeru identyfikacyjnego kontrahenta w systemie VIES - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku potwierdzenia ważności numeru identyfikacyjnego kontrahenta w systemie VIES.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zbigniew G. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe (dalej: Podatnik) w zakresie m.in. produkcji złączy i śrub. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik zawiera umowy sprzedaży towarów do kontrahentów unijnych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). W celu potwierdzenia zidentyfikowania swoich kontrahentów na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, podatnik dokonuje potwierdzenia numerów identyfikacyjnych VAT swoich kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej na stronie internetowej Komisji Europejskiej http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies - system wymiany informacji VIES. Ministerstwo Finansów oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego na swoich stronach internetowych odsyłają zainteresowanych do wyżej wymienionej strony internetowej celem weryfikacji numeru VAT podmiotów gospodarczych z Unii Europejskiej. Podatnik po złożeniu zapytania w formie elektronicznej polegającym na wpisaniu numeru VAT kontrahenta z państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz nazwy jego Państwa Członkowskiego otrzymuje informację
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty