08.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.585.2023.2.MR

Sposób opodatkowania powrotnego przemieszczenia towarów z Niemiec do Polski.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 1 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu opodatkowania powrotnego przemieszczenia towarów z Niemiec do Polski. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (wpływ 19 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani A prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik podatku od towarów i usług, jest również zarejestrowana jako wewnątrzwspólnotowy dostawca towarów. Na terenie Republiki Federalnej Niemiec posiada oddział zarejestrowany jako niemiecki podatnik podatku od towarów i usług pod nr (…). W ramach prowadzonej działalności, przesuwa nabyte w Polsce towary na polski nr NIP do oddziału położonego na terytorium Niemiec, w celu ich odsprzedaży na rynku niemieckim. W większości są to przesunięcia pod konkretne zamówienia złożone do niemieckiego oddziału jednostki. Przesunięcia takie wykazuje w deklaracji JPK_VAT jako dostawę wewnątrzwspólnotową.

Zdarza się, że niemiecki kontrahent rezygnuje z zakupu na terytorium Niemiec i wówczas przesunięte towary są zwracane do magazynu zlokalizowanego na terytorium Polski.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

1. Czy jest Pani zarejestrowana do celów VAT na terytorium Niemiec?

 Odpowiedź Wnioskodawcy:

 Tak, jestem zarejestrowana do celów VAT na terytorium Niemiec.

2. Czy dostawy towarów z magazynu w Polsce do magazynu w Niemczech, których dotyczy wniosek, są dokonywane na rzecz konkretnego nabywcy w celu przeniesienia na tego nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne