Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2014, sygn. IPPB3/423-467/14-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-467/14-2/DP
Czy w przypadku zbycia Udziału, kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy będzie wartość nominalna (kwota główna) Wierzytelności, w związku z wniesieniem których Wnioskodawca objął Udział w Spółce Komandytowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu powstałego z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu powstałego z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca) jest spółką holdingową, która posiada udziały w szeregu spółek zależnych. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m. in.:
- zarządzanie spółkami zależnymi;
- świadczenie na rzecz spółek zależnych usług administracyjnych i rachunkowych;
- udzielanie spółkom zależnym pożyczek na cele inwestycyjne.
Wnioskodawca posiada wierzytelności (dalej: Wierzytelność) z tytułu pożyczek (dalej: Pożyczka) udzielonych wobec podmiotu zagranicznego (dalej: Spółka).
Wnioskodawca dokonuje następnie wniesienia Wierzytelności do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa) jako wkładu niepieniężnego, otrzymując w zamian udział kapitałowy w półce Komandytowej, w szczególności udział w zysku i stratach Spółki Komandytowej (dalej: Udział). Konsekwencją wniesienia Wierzytelności jest uzyskanie przez Wnioskodawcę statusu komandytariusza w Spółce Komandytowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty