23.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2014, sygn. IPPB1/415-586/14-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-586/14-2/AM

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu czynsz, najmu samochodu osobowego opisany w stanie faktycznym bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nająć samochód osobowy od innego podatnika podatku dochodowego zwanego dalej: Wynajmującym, który zasadniczo nie trudni się profesjonalnie wynajmowaniem środków transportu osobom trzecim, jednakże możliwość taką przewiduje jego statut (umowa spółki) oraz wpis informacji o prowadzonej działalności gospodarczej w odpowiednich rejestrach publicznoprawnych. Wnioskodawca zamierza podpisać z Wynajmującym stosowną umowę najmu samochodu osobowego. Samochód osobowy stanowi środek trwały Wynajmującego. Zgodnie z ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wynajmującego wartość początkowa przedmiotowego pojazdu przekracza, w przeliczeniu na złote równowartość 20.000 EUR. Czynsz najmu ustalony będzie w sposób zryczałtowany. Będzie to stała, miesięczna kwota powiększona o należny podatek VAT bez względu na sposób użytkowania najmowanego pojazdu - w szczególności bez względu na ilość przejechanych kilometrów w danym miesiącu przez najemcę. Projekt umowy najmu przewiduje, iż do obowiązków wynajmującego należeć będzie m. in. utrzymanie sprawności technicznej pojazdu i jego bieżąca konserwacja. Oznacza to, iż Wynajmujący obowiązany będzie zapewnić w szczególności naprawę pojazdu (w tym zakup i instalację części zamiennych), serwis, obowiązkowe przeglądy techniczne, ubezpieczenie, wymianę opon, olejów i płynów oraz dokonywać innych niezbędnych czynności mających na celu utrzymanie sprawności technicznej pojazdu i jego konserwację. Projekt umowy najmu przewiduje również obowiązek zapewnienia paliwa silnikowego przez Wynajmującego. Wyżej wymienione wydatki Wynajmujący pokrywał będzie z własnych środków pieniężnych. Wydatki te nie będą jednak bezpośrednio wpływały na kwotę należnego czynszu za najem pojazdu w danym miesiącu. Wydatki te nie będą też, czy to w całości czy w części refakturowane na najemcę. Nie zmienia to jednak faktu, iż z uwagi na przedstawiony wyżej katalog wydatków Wynajmujący będzie dążył do ustalenia kwoty czynszu na opłacalnym dla niego poziomie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne