Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2014, sygn. IPPP3/443-82/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-82/14-2/KB
Mając na uwadze przepisy art. 19a ust. 1 ustawy o VAT stwierdzić należy, że w przedstawionym stanie faktycznym tj. gdy towar jest wysyłany przez Sprzedawcę do nabywcy (tj. Kontrahenta Wnioskodawcy) za pośrednictwem przewoźnika, a ryzyko utraty towaru ponosi nabywca (dostawa na warunkach Incoterms CIP), dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru pierwszemu przewoźnikowi, tj. podmiotowi który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzenia jak właściciel.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2014 r. (data wpływu 29 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca), działająca na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału, wchodzi w skład międzynarodowej grupy N., będącej jednym z liderów rynku produkcji i dystrybucji elektronicznych urządzeń dla telekomunikacji (m.in. telefonów komórkowych). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb VAT w Polsce. Jednocześnie, oddział stanowi stałe miejsce prowadzenia działalności Wnioskodawcy i uczestniczy w transakcjach dokonywanych na terytorium Polski (przykładowo dokonuje nabyć i odsprzedaży towarów, które wykazywane są odpowiednio dla potrzeb VAT w polskiej deklaracji VAT Wnioskodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty