Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2014, sygn. IPPB3/423-994/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-994/13-2/GJ
Czy kara umowna wynikająca z porozumienia rozwiązującego umowę najmu stanowi koszt uzyskania przychodów przy kalkulacji dochodu lub straty podatkowej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
X. sp. z o. o. (dalej: X.) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i prowadzi księgi rachunkowe. Działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika polega na sprzedaży detalicznej obuwia i akcesoriów w wyspecjalizowanych sklepach na terenie całego kraju. Aktualna sieć handlowa liczy 35 sklepów. W połowie 2012 roku w ramach rozwoju sieci sprzedaży i uruchomienia sklepów w kolejnych lokalizacjach X. zawarło umowę najmu powierzchni (lokalu) w nowo wybudowanym Centrum Handlowym z zamiarem prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży detalicznej obuwia i akcesoriów. Umowa została zawarta na czas oznaczony trwający 60 miesięcy od dnia otwarcia lokalu bez możliwości jej wcześniejszego rozwiązania lub wypowiedzenia za wyjątkiem przypadków wskazanych wprost w powyższej umowie. Otwarcie sklepu i rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło jesienią 2012 roku, Niestety po prawie rocznym okresie działalności placówki okazało się, że nie osiąga ona przychodów na oczekiwanym poziomie umożliwiającym pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem sklepu i tym samym przyczynia się do generowania strat na działalności handlowej podatnika. W związku z powyższym podjęto decyzję o zakończeniu działalności handlowej w tej placówce z powodu ponoszonych przez nią strat oraz braku perspektyw na osiągnięcie dodatniego wyniku na działalności sklepu w przyszłości. Uzgodniono z Wynajmującym, że umowa najmu zostanie przedterminowo rozwiązana z końcem 2013 roku, co zostało potwierdzone w stosownym porozumieniu rozwiązującym podpisanym jesienią 2013 roku. Zgodnie z postanowieniami powyższego porozumienia X. zobowiązało się do zapłaty kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu. Wynajmujący wystawił w 2013 roku notę obciążeniową na karę umowną przewidzianą w powyższym porozumieniu. Kwota z tytułu naliczonej kary umownej została uregulowana przez X. w 2013 roku w drodze kompensaty z należnościami od Wynajmującego z tytułu zwrotu kaucji gwarancyjnej oraz innych tytułów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty