Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2014, sygn. IPPP1/443-1247/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1247/13-2/PR
Możliwość oraz moment obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem faktur korygujących (w formie papierowej i elektronicznej), w sytuacji gdy nabywca odmawia potwierdzenia odbioru faktur, bądź potwierdzenie nie trafia do sprzedawcy, ale nabywca uwzględnia otrzymane faktury we wzajemnych rozliczeniach ze sprzedawcą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz momentu obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem faktur korygujących (w formie papierowej i elektronicznej), w sytuacji gdy nabywca odmawia potwierdzenia odbioru faktur, bądź potwierdzenie nie trafia do sprzedawcy, ale nabywca uwzględnia otrzymane faktury we wzajemnych rozliczeniach ze sprzedawcą jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz momentu obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem faktur korygujących (w formie papierowej i elektronicznej), w sytuacji gdy nabywca odmawia potwierdzenia odbioru faktur, bądź potwierdzenie nie trafia do sprzedawcy, ale nabywca uwzględnia otrzymane faktury we wzajemnych rozliczeniach ze sprzedawcą.
We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest dystrybutorem towarów marki w Polsce. Wnioskodawca sprzedaje hurtowo towary marki swoim klientom na terenie całego kraju. W efekcie w każdym miesiącu Wnioskodawca wystawia kilkanaście tysięcy faktur sprzedaży, oraz faktury korygujące, których liczba jest także znaczna, co wynika z różnych okoliczności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty