14.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2014, sygn. IBPBI/2/423-1006/14/KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1006/14/KP

czy wyodrębniona część majątku spółki będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, której wniesienie aportem do innej spółki nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u wnoszącego wkład niepieniężny?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 18 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy wyodrębniona część majątku spółki będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, której wniesienie aportem do innej spółki nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u wnoszącego wkład niepieniężny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy wyodrębnioną część majątku spółki będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, której wniesienie aportem do innej spółki nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u wnoszącego wkład niepieniężny.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest spółką kapitałową polskiego prawa. Do 2008 r. przedmiotem działalności Wnioskodawcy była wyłącznie działalność produkcyjna oraz dystrybucyjno-handlowa w zakresie produktów odzieżowych produkowanych oraz towarów odzieżowych i akcesoriów zakupywanych przez Spółkę oraz posiadanie udziałów/akcji w spółkach zależnych wchodzących w skład grupy kapitałowej Spółki jako podmiotu dominującego. Przedmiotem działalności tych spółek była produkcja odzieży, w tym między innymi na zlecenie Spółki lub działalność dystrybucyjno-handlowa w zakresie towarów odzieżowych i akcesoriów (dalej: działalność odzieżowa). W 2008 r. Wnioskodawca nabył pakiet akcji dawnej spółki W S.A. i nastąpiło połączenie poprzez przeniesienie całego majątku dawnej spółki W S.A., jako spółki przejmowanej, do Wnioskodawcy jako spółki przejmującej. W rezultacie, dawna spółka W S.A. została wykreślona z rejestru KRS. Od tego czasu przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność odzieżowa (poszerzą obecnie o działalność dystrybucyjno-handlową w zakresie damskich towarów odzieżowych akcesoriów prowadzoną przez jedną ze spółek zależnych oraz działalność w zakresie zarządzania nieruchomością wykorzystywaną do produkcji odzieży prowadzoną również przez spółkę zależną), a także działalność produkcyjna oraz dystrybucyjno-handlowa w zakresie produktów jubilerskich produkowanych oraz towarów jubilerskich, zegarków i akcesoriów zakupywanych przez Spółkę (dalej: działalność jubilerska). Działalność jubilerska prowadzona wcześniej w formie przedsiębiorstwa przez spółkę W S.A. zachowała pewną odrębność w strukturach Spółki od działalności odzieżowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne