13.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2014, sygn. IBPBI/1/415-953/14/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-953/14/SK

w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 lipca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 22 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki komandytowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca, Wspólnik). Planuje dokonać reorganizacji swoich aktywów. W ramach jednego z rozważanych scenariuszy, może zostać wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Spółka). Wnioskodawca nie wyklucza, że wraz z rozwojem działalności w ramach Spółki zostanie podjęta decyzja o zmianie formy prawnej Spółki w spółkę komandytową (dalej jako: Spółka komandytowa). W czasie funkcjonowania Spółki komandytowej, zgodnie z ogólnymi zasadami, na bieżąco wspólnicy będą opodatkowywać uzyskiwane dochody. W przyszłości, wspólnicy Spółki komandytowej mogą podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki komandytowej bez przeprowadzenia jej formalnej likwidacji (art. 148 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych). W takiej sytuacji, majątek Spółki komandytowej zostanie podzielony pomiędzy wspólników. W majątku Spółki komandytowej mogą znajdować się środki pieniężne. Środki pieniężne znajdujące się w Spółce komandytowej w chwili rozwiązania będą pochodziły z operacji dokonanych przez Spółkę komandytową lub Spółkę, które podlegały rozliczeniu podatkowemu zgodnie z zasadami wynikającymi z ustaw podatkowych, a w szczególności z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne