25.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2014, sygn. IBPP2/443-314/14/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-314/14/RSz

czy umowy powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako "zbycie w jakiejkolwiek formie" uniemożliwiające zastosowanie ulgi na złe długi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 marca 2014 r. (data wpływu 28 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy umowy powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako "zbycie w jakiejkolwiek formie" uniemożliwiające zastosowanie ulgi na złe długi jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy umowy powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako "zbycie w jakiejkolwiek formie" uniemożliwiające zastosowanie ulgi na złe długi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sporadycznie powierniczego przelewu własnych wierzytelności - powstałych w toku działalności gospodarczej - na podmiot zajmujący się m.in. profesjonalnym obrotem wierzytelnościami oraz windykacją wierzytelności. Z umów cesji wynika, że podmiot (Wnioskodawca) przenosi na Powiernika nieuregulowane dotychczas wierzytelności wraz ze wszystkimi związanymi z nimi prawami. Umowa nie określa czasu po upływie którego przy braku skuteczności działań windykacyjnych wierzytelność wraca do pierwotnego wierzyciela. Zgodnie z umową Powiernik zobowiązuje się do prowadzenia działań zmierzających do odzyskania wierzytelności w imieniu własnym, lecz na rachunek Zleceniodawcy (Wnioskodawcy), za które to czynności otrzymuje określoną procentowo w umowie prowizję. Może za zgodą Zleceniodawcy (Wnioskodawcy) wyrażoną w formie pisemnej (Aneksu) wnieść przeciwko dłużnikowi powództwo do sądu. Zleceniobiorca (Powiernik) zobowiązuje się do informowania Zleceniodawcy (Wnioskodawcy), o prowadzonych czynnościach powierniczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne