Interpretacja indywidualna z dnia 02.05.2014, sygn. IBPBI/2/423-166/14/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-166/14/PC
Czy Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznać odsetki od finansowania (kredytu/pożyczki) na zakup akcji/udziałów w Spółce nabywanej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki na zakup akcji/udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2014 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki na zakup akcji/udziałów.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej pdop). Wnioskodawca planuje zakup udziałów lub akcji spółki kapitałowej (dalej udziałów) z siedzibą w Polsce lub poza granicami Polski (w Unii Europejskiej lub w kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego) - dalej: Spółka nabywana. Zakup udziałów/akcji Spółki nabywanej zostanie sfinansowany środkami pieniężnymi pochodzącymi z oprocentowanej pożyczki lub oprocentowanego kredytu otrzymanych od innego podmiotu/banku (dalej Finansujący). Po nabyciu udziałów Spółki nabywanej, rozważane jest połączenie Wnioskodawcy i Spółki nabywanej lub jej następców prawnych powstałych z połączenia z innymi podmiotami, co umożliwi m.in. uproszczenie i zoptymalizowanie struktury w ramach grupy kapitałowej oraz zwiększenie efektywności łączonych przedsiębiorstw wynikające głównie z okoliczności działania w tej samej branży i w ramach wspólnego procesu gospodarczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty