28.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1441/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1441/13/MS

Czy przeniesienie na udziałowców Spółki z o.o. prawa własności budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, jako dywidendy rzeczowej spowoduje po stronie Spółki wystąpienie przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 lub art. 14 ustawy o podatku od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 23 października 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 31 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją męskiej odzieży wierzchniej. Udziałowcami Spółki są 2 osoby fizyczne posiadające łącznie 4.100 udziałów. Spółka na dzień złożenia wniosku dysponuje zyskiem z lat ubiegłych, który zgodnie z uchwałami Zgromadzenia Wspólników został przeznaczony na kapitał zapasowy. Będzie posiadać do podziału również zysk za rok bieżący. Zgromadzenie Wspólników rozważa podjęcie uchwały o podziale zysku przewidującej przekazanie dywidendy w formie rzeczowej, tj. niepieniężnej, ze względu na potrzebę utrzymania płynności finansowej Spółki. Wartość dywidendy może objąć zysk osiągnięty przez Spółkę za 2013 r. oraz zyski z lat ubiegłych odpisane na kapitał zapasowy. W oparciu o uchwałę Zgromadzenia Wspólników Spółka przeniosłaby na udziałowców posiadane środki trwałe, tj. budynki i budowle wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów w wartości rynkowej. Wartość rynkowa dywidendy rzeczowej odpowiadałaby kwocie zobowiązania Spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału. Wykonanie zobowiązania wobec wspólników w formie przeniesienia przez Spółkę prawa własności do budynków i budowli oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów znajdujących się w jej aktywach będzie prowadziło do wygaśnięcia zobowiązania Spółki z tytułu wypłaty dywidendy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne