28.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1422/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1422/13/CzP

Czy w świetle przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego Spółka Przejmowana będzie zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych (zakończy się jej rok podatkowy), a za okres od początku roku podatkowego Spółki Przejmowanej do dnia połączenia obu spółek będzie obowiązana do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 23 października 2013 r. (data wpływu do BKIP 28 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8, po połączeniu spółek metodą łączenia udziałów /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8 spółki przejętej, po połączeniu spółek metodą łączenia udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Wnioskodawca - spółka sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Spółka Przejmowana) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W okresie przed końcem roku podatkowego (tj. do 31 grudnia 2013 r.) planowane jest, iż inna spółka kapitałowa X sp. z o.o. (dalej: Spółka Przejmująca) dokona przejęcia Spółki, w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: KSH), to jest przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą (łączenie się przez przejęcie). 100% udziałowcem obu podmiotów (Spółki Przejmowanej i Spółki Przejmującej) jest Y. Połączenie spółek zostanie rozliczone metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 330, ze zm., dalej: UoR). W wyniku połączenia nie powstanie nowy podmiot, a zatem zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR, zgodnie z którym nie dojdzie do obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Oznacza to, iż w ramach transakcji połączenia nie zostaną zamknięte księgi rachunkowe Spółki Przejmowanej. Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Przejmowana są polskimi rezydentami podatkowymi. Rok podatkowy obu spółek jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne