04.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2014, sygn. IPTPP2/443-613/14-2/PRP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-613/14-2/PRP

prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego z tytułu importu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2014 r. (data wpływu 13 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego z tytułu importu towarów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego z tytułu importu towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym w zakresie przerobu uszlachetniającego dla firmy belgijskiej. Firma belgijska powierza firmie Wnioskodawcy materiały będące jej własnością, z których są szyte wyroby dla dzieci. Firma belgijska podała numer, pod którym jest zidentyfikowana w swoim kraju na potrzeby podatku od wartości dodanej. W 2012 r. firma belgijska zakupiła materiały z obszaru spoza UE, które zostały dostarczone bezpośrednio do Polski. Wnioskodawca dokonał ich odprawy na terytorium kraju, ponieważ w dokumentach wskazano jako ich odbiorcę firmę Zainteresowanego. Został zapłacony podatek VAT od importu. Wnioskodawca wskazał, iż pozostaje zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Czynności uszlachetniania były wykonywane w ramach procedury uszlachetniania czynnego. Miejsce opodatkowania świadczonych usług na ruchomym majątku rzeczowym w zakresie przerobu uszlachetniającego w 2012 r. znajdowało się w Belgii. Wnioskodawca dokonał odprawy celnej materiałów spoza UE we własnym imieniu i na własny rachunek na podstawie dokumentów: faktura, w której wskazano sprzedawcę (spoza UE), kupującego (firma belgijska - usługobiorca), nabywcę - firma Wnioskodawcy (usługodawca) oraz dokumentacji celnej SAD lub elektronicznego komunikatu PZC, w której wskazano firmę Zainteresowanego jako odbiorcę towaru. Formalności związane z objęciem towaru procedurą celną w imieniu Wnioskodawcy dokonała Agencja celna. Zainteresowany natomiast dokonał zapłaty wskazanego podatku VAT. Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę są wykonywane na terytorium kraju i Jego zdaniem uprawniają do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca posiada dokumentację, na podstawie której można wskazać, że istnieje związek pomiędzy importowanymi towarami a usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę, tj. wieloletni kontrakt podpisany z firmą belgijską, zawiadomienie o dostawie towarów spoza UE skierowane przez firmę belgijską do firmy Zainteresowanego, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych odpraw celnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne